Emmy Awards 2022: Zendaya, Lee Jung-Jae, Succession & More Winners From This Year's Ceremony
Check Out The Complete List Of Winners From Emmy Awards 2022(Photo Credit –televisionacad/Instagram)

Emmy Awards 2022 is happening right now, and several celebrities have walked down the red carpet in their dazzling outfits to attend one of the biggest nights in the TV industry. This includes Selena Gomez, Michael Keaton, Lizzo, Will Poulter, Sydney Sweeney, Andrew Garfield, and more.

The award ceremony is a celebration of Television and of everyone involved in the process of making some of the best series. The Emmys are considered one of the four major American awards for performing arts and entertainment. Several shows, talents, and crew members have been nominated tonight.

Advertisement

Advertisement

While the star-studded ceremony takes place at Microsoft Theater in Los Angeles, let’s take a look at the winners of the Emmy Awards 2022.

BEST DRAMA SERIES

Better Call Saul

Euphoria

Ozark

Severance

Squid Game

Stranger Things

Succession (WINNER)

Yellowjackets

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Jodie Comer (Killing Eve)

Laura Linney (Ozark)

Melanie Lynskey (Yellowjackets)

Sandra Oh (Killing Eve)

Reese Witherspoon (The Morning Show)

Zendaya (Euphoria) (WINNER)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Jason Bateman (Ozark)

Brian Cox (Succession)

Lee Jung-jae (Squid Game) (WINNER)

Bob Odenkirk (Better Call Saul)

Adam Scott (Severance)

Jeremy Strong (Succession)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Patricia Arquette (Severance)

Julia Garner (Ozark) (WINNER)

Jung Ho-yeon (Squid Game)

Christina Ricci (Yellowjackets)

Rhea Seehorn (Better Call Saul)

J. Smith-Cameron (Succession)

Sarah Snook (Succession)

Sydney Sweeney (Euphoria)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Nicholas Braun (Succession)

Billy Crudup (The Morning Show)

Kieran Culkin (Succession)

Park Hae-soo (Squid Game)

Matthew Macfadyen (Succession) (WINNER)

John Turturro (Severance)

Christopher Walken (Severance)

Oh Yeong-soo (Squid Game)

BEST COMEDY SERIES

Abbott Elementary

Barry

Curb Your Enthusiasm

Hacks

The Marvelous Mrs. Maisel

Only Murders in the Building

Ted Lasso (WINNER)

What We Do in the Shadows

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)

Quinta Brunson (Abbott Elementary)

Kaley Cuoco (The Flight Attendant)

Elle Fanning (The Great)

Issa Rae (Insecure)

Jean Smart (Hacks) (WINNER)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Donald Glover (Atlanta)

Bill Hader (Barry)

Nicholas Hoult (The Great)

Steve Martin (Only Murders in the Building)

Martin Short (Only Murders in the Building)

Jason Sudeikis (Ted Lasso) (WINNER)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)

Hannah Einbinder (Hacks)

Janelle James (Abbott Elementary)

Kate McKinnon (Saturday Night Live)

Sarah Niles (Ted Lasso)

Sheryl Lee Ralph (Abbott Elementary) (WINNER)

Juno Temple (Ted Lasso)

Hannah Waddingham (Ted Lasso)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

Anthony Carrigan (Barry)

Brett Goldstein (Ted Lasso) (WINNER)

Toheeb Jimoh (Ted Lasso)

Nick Mohammed (Ted Lasso)

Tony Shalhoub (The Marvelous Mrs. Maisel)

Tyler James Williams (Abbott Elementary)

Henry Winkler (Barry)

Bowen Yang (Saturday Night Live)

BEST LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES

Dopesick

The Dropout

Inventing Anna

Pam & Tommy

The White Lotus (WINNER)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES, MOVIE, OR ANTHOLOGY

Toni Collette (The Staircase)

Julia Garner (Inventing Anna)

Lily James (Pam & Tommy)

Sarah Paulson (Impeachment: American Crime Story)

Margaret Qualley (Maid)

Amanda Seyfried (The Dropout) (WINNER)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES, MOVIE, OR ANTHOLOGY

Colin Firth (The Staircase)

Andrew Garfield (Under the Banner of Heaven)

Oscar Isaac (Scenes From a Marriage)

Michael Keaton (Dopesick) (WINNER)

Himesh Patel (Station Eleven)

Sebastian Stan (Pam & Tommy)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES OR MOVIE

Connie Britton (The White Lotus)

Jennifer Coolidge (The White Lotus) (WINNER)

Alexandra Daddario (The White Lotus)

Kaitlyn Dever (Dopesick)

Natasha Rothwell (The White Lotus)

Sydney Sweeney (The White Lotus)

Mare Winningham (Dopesick)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES OR MOVIE

Murray Bartlett (The White Lotus) (WINNER)

Jake Lacy (The White Lotus)

Will Poulter (Dopesick)

Seth Rogen (Pam & Tommy)

Peter Sarsgaard (Dopesick)

Michael Stuhlbarg (Dopesick)

Steve Zahn (The White Lotus)

BEST VARIETY TALK SERIES

The Daily Show With Trevor Noah

Jimmy Kimmel Live!

Last Week Tonight With John Oliver (WINNER)

Late Night With Seth Meyers

The Late Show With Stephen Colbert

BEST VARIETY SKETCH SERIES

A Black Lady Sketch Show

Saturday Night Live (WINNER)

BEST COMPETITION PROGRAM

The Amazing Race

Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls (WINNER)

Nailed It!

RuPaul’s Drag Race

Top Chef

The Voice

BEST DIRECTING FOR A DRAMA SERIES

Jason Bateman (Ozark)

Ben Stiller (Severance)

Hwang Dong-hyuk (Squid Game) (WINNER)

Mark Mylod (Succession)

Cathy Yan (Succession)

Lorene Scafaria (Succession)

Karyn Kusama (Yellowjackets)

BEST DIRECTING FOR A LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES OR MOVIE

Danny Strong (Dopesick)

Francesca Gregorini (The Dropout)

Michael Showalter (The Dropout)

John Wells (MAID)

Hiro Murai (Station Eleven)

Mike White (The White Lotus) (WINNER)

BEST DIRECTING FOR A COMEDY SERIES

Hiro Murai (Atlanta)

Bill Hader (Barry)

Lucia Aniello (Hacks)

Mary Lou Belli (The Ms. Pat Show)

Jamie Babbit (Only Murders in the Building)

Cherien Dabis (Only Murders in the Building)

MJ Delaney (Ted Lasso) (WINNER)

BEST WRITING FOR A COMEDY SERIES

Quinta Brunson (Abbott Elementary) (WINNER)

Duffy Boudreau (Barry)

Alec Berg, Bill Hader (Barry)

Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky (Hacks)

Steve Martin, John Hoffman (Only Murders in the Building)

Jane Becker (Ted Lasso)

Sarah Naftalis (What We Do in the Shadows)

Stefani Robinson (What We Do in the Shadows)

BEST WRITING FOR A DRAMA SERIES

Thomas Schnauz (Better Call Saul)

Chris Mundy (Ozark)

Dan Erickson (Severance)

Hwang Dong-hyuk (Squid Game)

Jesse Armstrong (Succession) (WINNER)

Jonathan Lisco, Ashley Lyle, Bart Nickerson (Yellowjackets)

Ashley Lyle, Bart Nickerson (Yellowjackets)

BEST WRITING FOR A LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES OR MOVIE

Danny Strong (Dopesick)

Elizabeth Meriwether (The Dropout)

Sarah Burgess (Impeachment: American Crime Story)

Molly Smith Metzler (MAID)

Patrick Somerville (Station Eleven)

Mike White (The White Lotus) (WINNER)

BEST WRITING FOR A VARIETY SPECIAL

Ali Wong (Ali Wong: Don Wong)

Ian Berger, Devin Delliquanti, Jennifer Flanz, Jordan Klepper, Zhubin Parang, Scott Sherman (The Daily Show With Trevor Noah Presents: Jordan Klepper Fingers the Globe – Hungary for Democracy)

Jerrod Carmichael (Jerrod Carmichael: Rothaniel) (WINNER)

Nicole Byer (Nicole Byer: BBW (Big Beautiful Weirdo))

Norm Macdonald (Norm Macdonald: Nothing Special)

Stay tuned to Koimoi for more Emmy Awards 2022-related news!

Must Read: Amber Heard Vs Johnny Depp: ‘Hollywood Has Had Enough’ Of Amber & Production Houses Are ‘Blacklisting Her’? Rumoured Reports State This!

Follow Us: Facebook | Instagram | Twitter | Youtube | Telegram

Advertisement.

Advertisement

Check This Out